Tagi

, , , , , , ,

N, 2011-09-18 18:26 by VaGla
Myślę, że trzeba pisać do Pana Prezydenta i do Pani Rzecznik Praw Obywatelskich w sprawie dokonanej właśnie przez Parlament nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej (por. 16. września 2011: Parlament wprowadził ograniczenia prawa do informacji publicznej). Każdy może napisać taki list. Dobrze, by były to listy „papierowe”, aby został ślad.

za pomocą Nowela ustawy o dostępie do informacji publicznej: budujemy koalicję NGO-sów (i obywateli) | prawo | VaGla.pl Prawo i Internet.

Prezydencie, obroń jawność! – kataryna: „kataryna” – Salon24

via kataryna.salon24.pl on 18.09.2011 13:5165
kończąca właśnie 10 lat ustawa jest naprawdę całkiem niezła i daje władzy niewiele możliwości zgodnego z prawem utajniania informacji. Praktyka pokazuje jednak – niestety – że władza, zwłaszcza obecna bo ta jak żadna przed nią nie ma powodu bać się gniewu obywateli, mediów czy wpływowych środowisk, nie cofa się przed łamaniem prawa, jeśli z jakiegoś powodu chce niewygodne dla siebie informacje przed opinią publiczną ukryć.  Dlatego tak ważne jest obronienie obecnej ustawy przed tym co z nią w piątek zrobiła Platforma, która rzutem na taśmę wepchnęła zapis-worek, do którego będzie można wrzucać – już teraz zgodnie z prawem – takie wnioski obywateli jak choćby ten mój, przytaczany na wstępie. Bo przecież „ochrona ważnego interesu gospodarczego państwa” może wymagać utrzymania w tajemnicy umowy prywatyzacyjnej, na wypadek jakiegoś przyszłego postępowania, albo tak po prostu. Senator Rocki, nie oszukujmy się, nie z własnej inicjatywy, wyposażył władzę w bardzo poręczny, uniwersalny klucz, którym będzie mogła nam zamknąć, praktycznie według własnego widzimisię, dostęp do informacji o naszym państwie. Przykładów jak ta władza chce i potrafi wykorzystać każdą możliwość poszerzenia granic swojej swobody podawać chyba nie trzeba. Robi co chce, nawet jak nie może. Strach pomyśleć, co będzie, jak zacznie móc. Teraz losy jawności są w rękach prezydenta, który musi mieć naprawdę dobry powód, żeby zawetować ustawę swojej partii, tym bardziej, że przecież sam też na niej skorzysta. Walka Balcerowicza o ujawnienie prezydenckich ekspertyz ws. OFE pokazuje, że prezydent też nie jest wielkim fanem pełnej jawności władzy.

Ograniczenie informacji publicznej – jak głosowali posłowie?

via Bibula – pismo niezalezne by admin on 18.09.2011 14:09
Za jedną z gazet o spadającej sprzedaży, a żyjącą z ogłoszeń, publikuję listę z której wynika, kto pragnie by władzuchna przestała się musieć tłumaczyć przed obywatelami. Jak głosowali posłowie w sprawie ograniczenia ustawy o dostępie do informacji publicznej. Posłowie, którzy głosowali za ograniczeniem prawa do informacji publicznej: PO: posłowie głosujący za okgraniczeniem prawa do informacji […]
Reklamy